English Deutsch

Najniže vrednosti emisija i niski energetski zahtevi

Prečišćavanje otpadnog vazduha

Prečišćavanje otpadnog vazduha

SAACKE proizvodni program obuhvata i pojedinačna i kompletna rešenja za prečišćavanje otpadnog vazduha sa istovremenim iskorišćenjem energije, pri odlaganju izduvnih gasova i isparenja. Glavni cilj je da se minimizuju energetski zahtevi za grejanje izduvnih gasova i smanjenje bitnih emisionih vrednosti. SAACKE ima odgovarajuće proizvode, neophodno iskustvo i sveobuhvatno inženjersko znanje da bi se postigli ovi ciljevi.

SAACKE proizvodni program obuhvata:

  • Sisteme ključ-u-ruke sa gorionicima, komorama za sagorevanje i kotlovima na zaostalu toplotu
  • Gorionički sistemi za rad sa izduvnim vazduhom sa smanjenim neprijatnim mirisima

Energetski efikasni proizvodi i specijalni inženjering

SAACKE rešenja kombinuju prečišćavanje otpadnog vazduha sa upotrebom toplote proizvedene u procesu. Izduvni vazduh sa neprijatnim mirisima se zagreva i naknadno sagoreva. Toplota proizvedena u procesu se koristi u dodatnom kotlu. Izduvni vazduh, na primer sa lokacija za proizvodnju mesnih prerađevina i krompira, ne samo što se uklanja, već zamenjuje druge izvore energije proizvodeći procesnu toplotu.

SAACKE vam nudi kompletan paket za toplotno prečišćavanje otpadnog vazduha. Naši inženjeri planiraju i optimizuju celokupan proces, koji se često sastoji od gorionika serije SSB, komore za sagorevanje i naknadnog kotla na otpadnu toplotu. Gorionik sagoreva standardna ili specijalna goriva i poseduje odlične karakteristike mešanja vazduha za sagorevanje i izduvnog vazduha. Ovo omogućava da se značajno smanji količina goriva potrebna za sagorevanje zagađivača. Kotao na otpadnu toplotu je postavljen posle komore za sagorevanje. Ovo omogućava da se iskoristi toplota proizvedena naknadnim sagorevanjem izduvnog vazduha za ceo proces.

Ovo kompletno rešenje minimizira emisione vrednosti ugljen-monoksida, azotnih oksida kao i nesagorelih ugljo-vodonika: ekološko i efikasno rešenje za vaše prečišćavanje otpadnog vazduha.

Upotreba izduvnog vazduha kao vazduha za sagorevanje

Neki procesi proizvode samo male količine izduvnog vazduha, tako da nema potrebe za korišćenjem komore za sagorevanje sa naknadnim kotlom na otpadnu toplotu. Umesto toga SSB gorionik sa specijalnim komorom može biti ugrađen na kotlu, na primer na blok kotlu. Izduvni vazduh se tangencijalno uvodi u komoru pod smanjenim pritiskom.

Ako izduvni vazduh sadrži male količine materija sa neprijatnim mirisima, mali deo izduvnog vazduha se može upotrebiti kao vazduh za sagorevanje, tako delimično zamenjujući upotrebu dodatnog svežeg vazduha. SAACKE inženjeri su takođe u ovom slučaju odgovorni za kontrolu količine svežeg vazduha – naravno uvek imajući u vidu celokupno postrojenje.

SAACKE takođe nudi rešenje za odlaganje izduvnih isparenja u veoma teškom izduvnom vazduhu, na primer u postrojenju za obradu životinjskih ostataka. Ovaj izduvni vazduh, koji ima veliki sadržaj vodenih isparenja i materija sa neprijatnim mirisom i ima veoma malu toplotnu vrednost, se uvodi u komoru za sagorevanje. U ovim slučajevima nagomilana životinjska mast se često koristi kao jeftino gorivo na gorionicima serije SKVG.

Gde se koristi prečišćavanje otpadnog vazduha?

Prečišćavanje otpadnog vazduha se koristi za otklanjanje neprijatnih mirisa iz izduvnog vazduha pre nego što se oslobodi u okolinu, na primer u prehrambenoj industriji, hemijskoj industriji ili rafinerijama.

U osnovi postoje dva procesa za prečišćavanje otpadnog vazduha: termalno i biološko prečišćavanje. Prednost prvog procesa je da se može koristiti čak i sa promenljivim sastavom izduvnog vazduha i sa velikim količinama izduvnog vazduha. Za termalno prečišćavanje otpadni vazduh se greje na preko 750°C pošto se organske materije sa neprijatnim mirisom ne oksidiraju u CO2 i vodu, uz određeno vreme boravka u komori za sagorevanje, dok se ne prekorači ova temperatura. Zato je izazov da se dostignu visoke temperature sa najmanjim utroškom energije. Stoga svako postrojenje se mora posmatrati zasebno na osnovu kvalifikovanog inžinjeringa uz pomoć odgovarajućeg iskustva.